Fue Tekniği

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Dünya'da ve Türkiye'de uygulanan son saç ekimi tekniği olan Folliculer Unit Ekstraksiyonu yani FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir saç ekimi tekniğidir.

FUE ile tüm saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.

FUT yönteminden farklı olarak bu yöntemde Foliküler üniteler (greft) doğrudan derinin kök seviyesinden özel pançlar, mikro motorlar ya da günümüz saç ekiminin en son teknolojik yeniliği olan saç ekim robotu ile tek tek çıkarılmasıdır. Bu yöntem "non-invasive" olarak bilinir.

FUE' de donör alanda neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir iz kalmaz, hastaya hiçbir komplikasyon oluşturmadan, günlük yaşamından alıkoymadan saçsızlık sorunu yaşayanları yeniden saçlarına kavuşturur.

FUE'de ve FUT'ta çıkarma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi tamamen aynıdır.

Avrupa Hair Saç Ekim Merkezi olarak FUE tekniği ile bir seansta 4500-6500 adet Foliküler ünite (greft), 11250-16250 adet saç teli nakli gerçekleştirmekteyiz.

Yeniliklerin öncüsü bir kurum olarak çağdaş estetik cerrahiyi sanatla buluşturarak, saçsızlık problemleri yaşayan kişilere bu sorundan kurtulmaları için çığır açan, doğal sonuçları nedeniyle diğer saç ekimi yöntemlerini geride bırakan, devrim niteliğinde saç ekim robotu ile ekimlerimizi gerçekleştirmekteyiz.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu'nun (FUE) Tercih Edilmesindeki Nedenler

Saç ekimi operasyonundan sonra, ekilen saçların çıkmasının ardından kişi çok rahat saçlarını kısa kestirebilir ve kazıtabilir. Ekilen bölgede ve saç köklerinin alındığı bölgede iz kalmaz.

Az miktarda saç açıklığı olan bölgelerin kapatılması istendiği durumlarda fue yöntemi tercih edilmelidir.

Sadece şakak açıklığı bulunan kimselerde uygun bir yöntemdir.

Yanıklardan kaynaklanan saç açıklıklarında da uygulanmaktadır.

Sakal ve bıyık ekimlerinde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Özellikle kaş ekiminde tercih edilmesi gereken bir tekniktir.

Ense bölgesinde saç köklerinden kesiler alınması sonucunda ensede oluşan skar izlerinin kapatılmasında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Ense bölgesinde yeterli miktarda verici alanı bulunmayan kişilerde de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

FUE tekniği ile sadece iki kulak arasındaki bölge değil, saçlı olan bölgelerin tamamından saç kökleri alınmasına olanak sağlamaktadır.

FUE tekniği sayesinde saçlı bölge dışında göğüsten, sırttan ve bacaktan da kıllar alınarak saç ekimi yapılabilmektedir.

Çok genç ve cilt elastikiyeti çok yüksek hastalar, geniş skar (iz) geliştirme eğiliminde olduklarından FUE tekniği tercih edilir.

FUE İşleminin Aşamaları:

3 aşamadan oluşmaktadır.

1. AŞAMA

Ortalama 1 saat sürmektedir.

İlk olarak ense bölgesindeki saçların traş edilmesi ile başlanır. Nedeni; saç köklerinin verici bölgeden saç ekim robotu ya da mikro motor ile tek tek alınabilmesi için saçların 0,3 mm. kısaltılması gereğidir.

Göğüs, sırt, bacak ya da ense bölgesi olarak saç köklerin alınacağı bölgelerin tespit edilmesi.

Saç köklerinin alınacağı bölgenin lokal anestezik (jetokain, citanes ve marcaine) ilaçlar ile uyuşturulması

2. AŞAMA

Ortalama 3 saat sürmektedir.

Saç köklerinin saç ekim robotu, mikro motor ile tek tek alınması işlemidir. Saç köklerinin alım aşamasında mikro motor ya da saç ekimi robotunun ucunda 0,8-1 mm. pançlar kullanılmalıdır.

0.8 mm pançlarla 1'li (greft) saç kökleri alınmalıdır. Doğal, ekim yapıldığı belli olmayan bir görüntü oluşması için alınan 1'li saç kökleri ile ön saç çizgisine ekim yapılmalıdır.

1 mm pançlarla 2'li, 3'lü (greft) saç kökleri alınmalıdır. Yoğun ve sık bir ekim görüntüsü oluşturması için, bu greftler de ön saç çizgisine ekilen 1'li greftlerden sonra ekilmelidir.

Sizin de alınan saç köklerini çok rahat bir şekilde sayabilmeniz için saç köklerinin alım aşaması tamamlandıktan sonra saç kökleri özel bir solüsyon içerisine 100'lik gruplar halinde yerleştirilmesi gerekir.

3 aşamaya geçmeden önce sizin için yemek ve ihtiyaç molası verilir.

3. AŞAMA

Ortalama 3 saat sürmektedir.

Doktorunuz ile birlikte ön saç çizginizi oluşturursunuz.

Ekilecek olan saç köklerinizin dağlımı ile ilgili son bir kez tekrar karar verirsiniz.

Belirlenen ön saç çizginizin bulunduğu bölgeden itibaren ekim yapılacak alan tamamen lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur.

Saç köklerinizin çapı ve saç köklerinin olması gereken derinlik hesaplamaları yapıldıktan sonra saç kökleriniz için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır.

Kanal açma işlemi saç ekiminin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Kanal Açma İşlemi Neden Bu Kadar Önemli?

1. Saç köklerinin beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin (kanalların) ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir.

2. Saç köklerinin yerleştirileceği mikro kesilerin açıları dökülme olmadan önceki mevcut olan saçların yönünde açılmalıdır.

3. Verici bölgeden alınan saç köklerinin çapı ve uzunluğu hesaplanarak kanal açmak için kullanılan lateral slitin çapı ve uzunluğu ayarlanmalıdır. Kişiye özel kanal açıcılar kullanılmalıdır.

4. Ekilecek olan greftlerin açıları tecrübeli uzmanlar tarafından, kişinin kafa yapısı ve saç açıklığı gözünde bulundurularak, ön saç çizgisinin bulunduğu alanın açısı 45 derece öne doğru, yan taraflar (golfler) yine 45 derecelik açı ile öne ve her iki taraf da yana doğru 45 derecelik açılarla kanalların açılması gerekmektedir.